3 największe korzyści z założenia łąki kwietnej

łąka kwietna

Kolorowe łąki kwietne to coraz częstszy widok nie tylko na terenach podmiejskich, ale także w dużych miastach. Nawet mieszkańcy Warszawy od wielu lat mogą cieszyć się sielskim widokiem kwiecistych łąk na skwerach, w parkach, wzdłuż ulic czy torów tramwajowych. Najczęściej wybierane są gatunki jednoroczne oraz łąki wieloletnie. Co sprawia, że cieszą się tak ogromną popularnością i wypierają tradycyjne, krótko przystrzyżone trawniki? Oto trzy największe korzyści, jakie niesie za sobą założenie łąki kwietnej!

Korzyść nr 1 – oszczędność

Oszczędność można w tym przypadku rozumieć dwojaki. Po pierwsze, założenie łąki kwietnej zamiast trawnika przynosi oszczędności finansowe. Mieszanki łąk jednorocznych i wieloletnich nie są drogie, o czym można się przekonać przeglądając na przykład asortyment sklepu. Oszczędności przynosi również sama pielęgnacja łąki kwietnej. Nie wymaga ona tak częstego podlewania jak trawniki ani koszenia. Pielęgnacja łąki kwietnej ogranicza się często raptem do jednego koszenia, jednego nawożenia i zdecydowanie rzadszego podlewania. I tu dochodzimy do drugiego aspektu oszczędności, która dotyczy czasu jakie należałoby spędzić na koszeniu, podlewaniu, częstym nawożeniu.

Korzyść nr 2 – właściwości antysmogowe

Problem smogu w miastach jest bardzo poważny. Włodarze starają się rozwiązywać go na różne sposoby, na przykład ograniczając ruch pojazdów w centrum czy też właśnie poprzez zakładanie łąk kwietnych. A to wszystko przez wzgląd na unikalne właściwości niektórych, precyzyjnie dobranych mieszanek łąk kwietnych. Istnieje mieszanka, zwana smogówką, której kwiaty są w stanie zatrzymać od 5 do nawet 11 g pyłów zawieszonych.

Korzyść nr 3 – schronienie dla zwierząt, pokarm dla owadów

Łąki kwietne przynoszą korzyści nie tylko ludziom, ale także owadom i zwierzętom. Dają przestrzeń do życia drobnym gryzoniom, jeżom, żabom, a także stanowią bazę pokarmową dla zapylaczy.