pielęgnacja skóry podrażnionej

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry podrażnionej?

Pielęgnacja skóry oraz cery jest niezwykle istotnym elementem podczas codziennej rutyny. Ulubione kremy, żele pod prysznic oraz maseczki i peelingi są nie tylko zbawienne dla naskórka, ale pozwalają odprężyć się i zrelaksować po ciężkim dniu. Niestety, takie zabiegi nie zawsze są przyjemne. Każdy, kto zmaga się z podrażnioną i wrażliwą skórą zapewne zastanawia się kilkukrotnie nim użyje nowego kosmetyku. Jakie więc produkty wybierać, aby bez obaw móc z nich korzystać? O czym jeszcze należy pamiętać podczas pielęgnacji wrażliwej skóry?

Dlaczego skóra ma skłonności do podrażnień?

Negatywny wpływ na skórę mogą mieć różnego rodzaju czynniki, między innymi wszelkie zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UV, źle dobrane kosmetyki oraz środki, w których prane są ubrania. Bywa również, że czerwone plamy i niewielka wysypka oraz świąd na skórze pojawiają się po goleniu, a takiej sytuacji warto zastosować chłodne okłady, czy chociażby aloes. Niejednokrotnie zdarza się także, że naskórek wysusza się i wywołuje swędzenie, ponieważ brakuje mu odpowiedniego nawilżenia. Każdy, kto skarży się więc na uczucie napięcia i wysuszoną skórę powinien zastanowić się nad tym, czy aby na pewno pije odpowiednie ilości wody.

Jakie kosmetyki wybierać, aby nie narażać skóry na zaczerwienienie i podrażnienie?

Nie ma wątpliwości, że każda osoba, zmagająca się z problemami skórnymi powinna niezwykle starannie dobierać kosmetyki, jakich używa. Warto poświęcić na to chwilę, gdyż regularna pielęgnacja skóry podrażnionej może przynieść ulgę i sprawić, że problem swędzenia, napięcia oraz brzydkich zmian na skórze po prostu się zmniejszy. Na co więc zwrócić uwagę?

  • Żele oraz płyny do mycia powinny być oparte na naturalnych składnikach i mieć, jak najkrótszy skład.
  • Należy unikać wszelkich produktów, które posiadają silne substancje zapachowe i mocno się pienią.
  • Po kąpieli dobrze jest również pamiętać o natłuszczaniu skóry chociażby oliwką lub balsamem, a woda, jaka znajduje się we wannie nie powinna być zbyt gorąca!
  • Myjąc cerę dobrze jest używać wody mineralnej, przegotowanej lub nawet rumianku czy lipy. Do osuszenia natomiast wybierać świeży, czysty ręcznik.
  • Nigdy nie należy zapominać o dokładnym demakijażu. Noc, to czas na regenerację, dlatego cera powinna być dokładnie oczyszczona.

Co potęguje problemy z podrażnioną skórą?

Czego lepiej unikać podczas codziennej pielęgnacji, kiedy skóra ma tendencję do wysuszania? Przede wszystkim zbyt gorących, długich kąpieli, które mimo tego, że są przyjemne, to niestety nie wpływają dobrze na osłabiony naskórek. Przed snem, warto również dokładnie zmywać makijaż i regularnie zmieniać ręczniki oraz bieliznę. Niezwykle ważne jest także to, aby nie drapać się gwałtownie i nie pocierać zaczerwienionych miejsc, gdyż prowadzić to może to pogłębiania się problemu. Warto unikać częstego zmieniania kosmetyków, zwłaszcza wtedy, kiedy te, które stosowane są dotychczas wydają się nie uczulać ani nie powodować podrażnień. Jeżeli problem z podrażnioną skórą nasila się i ciężko sobie z nim poradzić, konieczna może być wizyta u lekarza, który być może stwierdzi alergię lub inne problemy skórne i pomoże pozbyć się ich przy pomocy różnego rodzaju leków.

Mimo tego, że jeszcze niedawno problem z wrażliwą skórą nie był tak popularny, to niestety dzisiejszy tryb życia oraz zanieczyszczone powietrze powodują, że coraz większa grupa ludzi skarży się na swędzenie oraz podrażnienie naskórka. Dobrze jest poświęcić chwilę na to, aby zadbać o swój komfort i pozbyć się wstydliwych czerwonych lub suchych plam oraz uporczywego swędzenia, zwłaszcza, że czasami wystarczy zwyczajnie nieco zmienić codzienne nawyki.