Najważniejsze informacje o skórze głowy

Każdy z nas ma włosy na głowie. Na skórze głowy, czyli na jej szczycie, znajduje się wiele różnych rodzajów mieszków włosowych. Istnieją dwa rodzaje mieszków włosowych, które wytwarzają włosy u ludzi: kosmki i końcówki. Włosy kosmkowe to delikatne włosy, które rosną wśród dłuższych włosów zwanych włosami końcowymi. Większość ludzi ma na skórze głowy kilka mieszków włosowych vellus i terminalnych, ale większość dorosłych ma więcej mieszków włosowych vellus i terminalnych niż innych typów mieszków. Niektórzy ludzie mają mniej mieszków włosowych niż inni – głównie dlatego, że genetyka odgrywa rolę w tym, kto ma jaki typ naturalnych włosów. W tym wpisie na blogu omówimy anatomię i funkcje skóry głowy, a także powszechne problemy, które mogą być przez nią spowodowane.

Anatomia skóry głowy

Skóra głowy to cienki, płaski obszar położony na szczycie głowy. Skóra głowy składa się z mięśnia skroniowego, tkanki podskórnej i luźnej tkanki łącznej. Mięsień skroniowy jest najbardziej powierzchowną warstwą skóry głowy, a tkanka podskórna znajduje się pomiędzy mięśniem a skórą. Luźna tkanka łączna nazywana jest skórą właściwą i zawiera naczynia krwionośne, nerwy i mieszki włosowe.

Funkcje skóry głowy

Mieszek włosowy jest podstawowym organem do produkcji sebum, naturalnej substancji, która utrzymuje skórę głowy w zdrowiu i nawilżeniu. Mieszki włosowe są odpowiedzialne za produkcję sebum. W przypadku nadmiaru sebum, gromadzi się ono w porach i może zatykać mieszki włosowe. Zabiegi rozjaśniania, relaksowania i prostowania włosów pomagają odblokować pory.

Rodzaje włosów na skórze głowy

Włosy są produkowane w małych “cebulkach”, przyczepionych do skóry właściwej, na wierzchu skóry głowy. Część włosa, która znajduje się najbliżej skóry nazywana jest “trzonkiem”, a część, która znajduje się najdalej od skóry nazywana jest “osłonką”. Cienka warstwa tkanki podskórnej znajdująca się pomiędzy skórą głowy a skórą nazywana jest “korą”.

Jakie są patologie skóry głowy?

Patologia to zaburzenie normalnej funkcji organizmu. Skóra głowy ma wiele funkcji, w tym zapobieganie infekcjom ucha, zapobieganie łupieżowi i funkcję wytwarzania włosów. Choroby skóry głowy mogą spowodować, że każda z tych funkcji zostanie w jakiś sposób zaburzona.

Infekcje uszu są spowodowane przez bakterie dostające się do kanału słuchowego. Infekcje uszu mogą powodować ból, wydzielinę z przewodu słuchowego, obrzęk ucha, a także zablokowanie przewodu słuchowego, co powoduje problemy ze słuchem.

Łupież jest stanem spowodowanym przez nagromadzenie się martwych komórek skóry głowy. Zatkanie porów, jak opisano powyżej, może prowadzić do łupieżu.

Wypadanie włosów jest spowodowane regresją mieszków włosowych. Mieszki włosowe są zaprogramowane tak, by przestać produkować włosy, gdy nie są już potrzebne. Może to być normalna część procesu starzenia, lub może być oznaką choroby.

Rodzaje włosów na skórze głowy

Włosy składają się z keratyny, białka. Rodzaje włosów to:

  • Włosy nieokreślone: Ten typ włosów nie jest związany z typowym wzorem, kolorem lub teksturą włosów. Rysunek 1 przedstawia przykład włosów nieokreślonych.
  • Włosy falowane powstają, gdy otoczka włosa jest nierównomiernie odkształcona, co powoduje rozszerzanie się i kurczenie włosów podczas ruchu z prądem powietrza. Włosy falowane powstają z ciasno upakowanych zwojów. Na rysunku 2 przedstawiono przykład włosów falistych.
  • Włosy proste powstają, gdy otoczka jest idealnie płaska. Rysunek 3 pokazuje przykład prostych włosów.

Jakie są częste zaburzenia skalpowania?

Najczęstsze zaburzenia skóry głowy to infekcja ucha (otitis media), łupież i łysienie (wypadanie włosów) – ale nie są to jedyne zaburzenia, które mogą wystąpić na skórze głowy.

Zapalenie ucha to stan zapalny przewodu słuchowego spowodowany infekcją bakteryjną. Infekcje ucha występują najczęściej u dzieci, ale dorośli również mogą się nimi zarazić. Zakażenie przewodu słuchowego jest stanem zagrożenia medycznego, ponieważ infekcja może rozprzestrzenić się na ucho środkowe, które jest wypełnione płynem, i spowodować głuchotę. Infekcje ucha występują najczęściej w miesiącach jesiennych i zimowych.

Łupież to choroba skóry spowodowana gromadzeniem się martwych komórek skóry na skórze głowy. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń skóry głowy. Łupież może powodować swędzenie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry głowy. Ćwiczenia, pływanie w chlorowanej wodzie, gorące kąpiele i częste stosowanie produktów do włosów mogą powodować łupież.

Łysienie to stan, w którym włosy na skórze głowy zaczynają wypadać, ale nowe włosy nie odrastają. Może się to zdarzyć na każdej części skóry głowy. Łysienie może być spowodowane przez wiele czynników, w tym genetykę, wiek, stres, chorobę lub uraz.

Bakteryjne choroby skóry głowy

Infekcje bakteryjne skóry głowy to jedne z najczęstszych chorób skóry głowy. Podczas gdy infekcje bakteryjne są najczęściej łagodne i samoograniczające się, ciężkie przypadki wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. W niektórych przypadkach, infekcje bakteryjne mogą powodować trwałe blizny na skórze.

Najczęstsze bakteryjne infekcje skóry głowy to zapalenie mieszków włosowych, gronkowcowe zapalenie mieszków włosowych, przerost gruczołu łojowego i grzybica skóry głowy.

Zapalenie mieszków włosowych to zakażenie mieszków włosowych. Mieszki włosowe mogą zostać zainfekowane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Infekcje mogą być łagodne, powodując łagodny stan zapalny i swędzenie, lub mogą być bardziej poważne i powodować trwałe blizny na skórze.

Staphylococcus aureus jest bakterią, która może powodować zapalenie mieszków włosowych. W niektórych przypadkach, S. aureus może rozprzestrzeniać się na inne części ciała, powodując infekcje zagrażające życiu.

Przerost gruczołów łojowych to przerost gruczołów łojowych na skórze głowy. Jest to powszechne schorzenie, które częściej występuje u mężczyzn. Nadprodukcja sebum może zatykać pory i powodować stany zapalne, swędzenie i łupież.

Grzybica skóry głowy to infekcja cebulek włosowych, która jest spowodowana przez grzyby. Jest to częsta infekcja skóry głowy u dzieci. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwgrzybicznych.

Bakteryjne choroby skóry głowy

Najczęstsze bakteryjne infekcje skóry głowy to:

  • Folliculitis: Jest to zakażenie mieszków włosowych. Mieszki włosowe mogą zostać zainfekowane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Zapalenie mieszków włosowych może być łagodne, powodując łagodny stan zapalny i swędzenie, lub bardziej poważne i powodować blizny na skórze.
  • Staphylococcal folliculitis: Jest to zakażenie trzonu włosa spowodowane przez rodzaj bakterii zwanych gronkowcem złocistym. Bakteria ta może powodować zagrażające życiu infekcje w innych częściach ciała.
  • Grzybica głowy: Jest to infekcja korzeni włosów, która jest spowodowana przez grzyba. Jest to częsta infekcja skóry głowy u dzieci. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwgrzybicznych.

Choroby grzybicze skóry głowy

Infekcje grzybicze skóry głowy mogą być spowodowane przez grzybicę skóry głowy, Malassezia podei lub łojotokowe zapalenie skóry.

Grzybica skóry głowy to zakażenie cebulek włosowych, które jest spowodowane przez grzyby. Jest to częsta infekcja skóry głowy u dzieci. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych.

Malassezia podei to drożdżak, który jest normalnie obecny na skórze. Może on powodować czerwone, łuszczące się plamy na skórze głowy. Malassezia podei występuje częściej u kobiet, ale może pojawić się u obu płci.

Łojotokowe zapalenie skóry jest powszechną, swędzącą chorobą skóry głowy, która jest zwykle spowodowana brakiem równowagi w zawartości lipidów na skórze głowy. Leczenie polega na stosowaniu szamponów przeciwłupieżowych.