czy kawa szkodzi zdrowiu

Czy kawa szkodzi wątrobie?

Jedną z częściej spotykanych opinii jest to, że picie kawy jest szkodliwe dla zdrowia. Okazuje się jednak, że stwierdzenie, które znane jest już od dawien dawna, ma raczej niewiele wspólnego z rzeczywistości i najnowszymi badaniami. Twierdzenie to opiera się bowiem na wiedzy, w którą wierzono ponad 20 lat temu. A co z przekonaniem, które mówi, że kawa szkodzi na wątrobę? Spieszymy z odpowiedzią.

Kawa a wątroba

Zastanawiasz się, czy kawa szkodzi wątrobie? Odpowiedź brzmi … nie! Otóż kawa jest źródłem związków, których zadaniem jest wspomaganie komórek wątroby, a także działanie przeciwzapalne. Składnikami tymi są m.in.:

  • polifenole, i antyoksydanty,
  • diterpeny, np. kafeol,
  • sterole roślinne.

Kawa a wątroba – to jeden z tych tematów, który prawdopodobnie nigdzie nie wyjdzie z mody, ani nie przestanie być obiektem zainteresowania naukowców. Zgodnie z najnowszymi wynikami badań około 2 filiżanek kawy dziennie (ale nie więcej niż 4) skutecznie zwalcza ryzyko rozwoju chorób i problemów z wątrobą. Pilnując odpowiednich ilości, możemy pozwolić sobie na delektowanie się smakiem ulubionej kawy, np. w podróży. Z pomocą przyjdą automaty vendingowe z napojami i przekąskami.

Co trzeba wiedzieć o wpływie kawy na wątrobę?

Niewiele smakoszy kawy zdaje sobie z tego sprawę, ale regularne picie kawy przyczynia się do tego, ze w surowicy jest niższy poziom enzymów, które mogłyby być dowodem na to, że komórki uległy uszkodzeniu. Jak już wspominaliśmy, picie kawy zmniejsza również ryzyko marskości wątroby. To właśnie dlatego zalecana jest pacjentom zmagającym się z chorobami tego narządu.

Dodatkowo polecana jest pacjentom cierpiącym na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C.