Czy naturalne środki do sprzątania są skuteczne?

naturalne środki czystości

Trend eko zawitał do naszego kraju jakiś czas temu. Z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz więcej osób decyduje się żyć w zgodzie z naturą i coraz większy nacisk kładziony jest przez społeczeństwo na dbanie o środowisko, planetę. Zainteresowanie zdrowym i naturalnym stylem życia ma odzwierciedlenie w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest sprzątanie, czyli prozaiczna czynność, która większości z nas kojarzy się z użyciem chemicznych środków. Czy można zastąpić je naturalnymi środkami do sprzątania?

Naturalne środki do sprzątania a skuteczność

Naturalne środki do sprzątania znane są od zarania dziejów. Zanim w sklepach pojawiły się innowacyjne kapsułki do prania, płyny do mycia naczyń, płyny do mycia szyb i inne preparaty, nasze babki i dziadkowie musieli radzić sobie z zanieczyszczeniami w inny sposób. Wykorzystywali do tego naturalne środki czystości. Czym one są? Otóż kilka produktów wykazuje szereg właściwości czyszczących. Tymi produktami są, między innymi: cytryna, sól, soda oczyszczona, ocet. Na ich bazie powstało już dawno temu wiele naturalnych środków do sprzątania, z których receptury i dobrodziejstwa można korzystać do dziś.

Jak zrobić naturalne środki do sprzątania?

Aby szybko posprzątać łazienkę, kuchnię i inne pomieszczenia, warto połączyć nieco składników naturalnych i stworzyć domowe środki czystości. Poniżej podajemy kilka przykładowych naturalnych środków do sprzątania.

Płyn do mycia naczyń: 1,5 szklanki wody, sok z 3 cytryn, 1 szklanka octu, 1 szklanka soli.

Proszek do prania: 0,5 szklanki węglanu sodu, 0,5 szklanki boraksu, 1 szklanka mydła marsylskiego, kilka kropel olejku eterycznego.

Pasta do czyszczenia wanny, zlewu: Soda, woda utleniona w proporcji 2:1.

Płyn do mycia podłogi: 1 szklanka octu, 5 litrów letniej wody, kilka kropel olejku eterycznego.