Kamica żółciowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

kamica żółciowa

Kamica żółciowa to choroba, której nie należy lekceważyć. Dotyczy ona przede wszystkim pęcherzyka żółciowego, w którym tworzą się kamienie. Rzadziej pojawiają się one w przewodach żółciowych. W ich skład wchodzą jony nieorganiczne, cholesterol, białka czy barwniki żółciowe. Zazwyczaj można się spotkać z występowaniem złogów mieszanych. Warto tutaj dodać, że ta dolegliwość dotyka około 20 procent mieszkańców Europy Zachodniej, czyli jest dość powszechna. Jak wygląda proces tworzenia się kamieni? Dzieje się to, gdy w woreczku żółciowym żółć ma za duże zagęszczenie. Wcześniej wymienione substancje wytrącają się wtedy w postaci złogów. Utrudniają one przepływ żółci, a tym samym trawienie. Dodatkowo, kamienie te zwiększają się o około 1 milimetr na rok. Kiedy są już duże, mogą spowodować pojawienie się uciążliwych symptomów, które dokuczają o wiele bardziej po spożyciu ciężkostrawnych potraw. Istotnym faktem jest to, że kamica żółciowa u niektórych osób przebiega bezobjawowo przez kilka lat lub przez całe życie. Jednak w przypadku gdy jesteśmy świadomi występowania tego schorzenia w naszym organizmie, musimy podjąć konkretne kroki w celu jego wyleczenia. Jeżeli zbagatelizujemy występowanie kamicy żółciowej, mogą pojawić się różne powikłania. Jednym z nich jest całkowite zamknięcie przewodu pęcherzykowego, co prowadzi do wystąpienia ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Oprócz tego, można również wymienić przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego czy ostre zapalenie trzustki. Mając objawy tej dolegliwości nie należy zwlekać. Trzeba udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Jakie są czynniki wywołujące kamicę żółciową? Jakie symptomy na nią wskazują? Jak ją leczyć?

Kamica żółciowa – przyczyny

Choroba ta częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Dużą rolę odgrywa tutaj wiek, ponieważ im osoba jest starsza, tym bardziej rośnie ryzyko powstawania złogów w pęcherzyku żółciowym. Na kamicę żółciową są narażone osoby otyłe oraz posiadające jasne włosy. Innymi czynnikami odpowiedzialnymi za tworzenie się kamieni w woreczku żółciowym są m.in.:

  • cukrzyca;
  • mukowiscydoza;
  • ciąża;
  • wysoki poziom cholesterolu;
  • zagęszczenie żółci;
  • zażywanie niektórych leków;
  • choroby wątroby;
  • niedoczynność tarczycy;
  • niedokrwistość hemolityczna;
  • negatywne nawyki żywieniowe.

Wiele z tych przyczyn nie jest zależnych od nas. Jednak kwestie takie jak dieta możemy ustalać sami. Warto zwrócić uwagę na to co jemy, gdyż możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia u nas kamicy żółciowej.