Jak pozbyć się zakwasów?

Zakwasy są spowodowane mikrouszkodzeniami mięśni, których można nabawić się w czasie zbyt intensywnego treningu lub wykonywania ćwiczeń bez rozgrzewki. Ból z nimi związany dokucza nawet przez tydzień i jest efektem regeneracji oraz wzmacniania się włókien mięśniowych. Czy możliwe jest szybsze pozbycie się zakwasów?

Co pomaga na zakwasy?

Ból z powodu zakwasów może utrudniać wykonywanie nawet prostych czynności, dlatego wiele osób po zbyt intensywnym treningu szuka sposobu na przyśpieszenie regeneracji włókien mięśniowych. Dobrym sposobem jest skorzystanie z sauny, która łagodzi dolegliwości bólowe, lub wzięcie ciepłej kąpieli. Skutecznym sposobem jest również masaż, zwłaszcza z użyciem rozgrzewających olejków eterycznych. Gdy ból jest wyjątkowo silny i dokuczliwy, powinno się sięgnąć po maści i żele, które stosuje się na stłuczenia i bóle mięśni.

Aby uniknąć kolejnych zakwasów, powinno się zawsze pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce i rozciąganiu mięśni po zakończeniu treningu. Dzięki temu ból następnego dnia po treningu będzie pojawiać się rzadziej.