zdrowe odżywianie

Jak rozpocząć swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem?

Zdrowe odżywianie i prowadzenie aktywnego stylu życia w ogromnym stopniu przyczyniają się nie tylko do naszego wyglądu, ale również samopoczucia. Należy pamiętać jednocześnie, że pod pojęciem zdrowego odżywiania kryje się przede wszystkim dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mineralnych. To oczywiście nie wszystkie aspekty, o których powinniśmy pamiętać, gdy chcemy wprowadzić do naszego życia zbilansowaną dietę. O tym sposobie odżywiania zdecydowanie więcej, przeczytasz tutaj.

Zdrowe odżywianie to styl życia

Zastanawiasz się jak zacząć zdrowe odżywianie? Należy zacząć przede wszystkim od regularnego spożywania pełnowartościowych posiłków. Niezwykle ważne jest również, aby pamiętać o tym, że pierwszy posiłek powinien być zjedzony maksymalnie do dwóch godzin po przebudzeniu. Z kolei ostatni posiłek danego dnia powinien być spożyty maksymalnie 2-3 godziny przed pójściem spać. Zwykle zaleca się, aby spożywać 4-5 posiłków w równych odstępach czasowych. Jest to jednak kwestia bardzo umowna, która w dużej mierze zależy od stylu i tempa życia. Obawiasz się, że zabraknie Ci czas na systematyczne gotowanie? Doba jest dla Ciebie zbyt krótka? Nie zapominaj o tym, że coraz więcej sklepów otwartych jest 24h na dobę. Dzięki temu nawet w nocy możesz udać się na zakupy i wypełnić lodówkę po brzegi zdrowymi i odżywczymi produktami. Dzięki lampom ulicznym, nocne podróże będą o wiele przyjemniejsze!

Kolejnym ważnym aspektem zdrowego odżywiania jest wybieranie produktów możliwie jak najmniej przetworzonych. W tym przypadku złota zasada Less is More (np. w przypadku składów) wpisuje się na medal. Nie popadajmy jednak w paranoję! Fakt, że raz na jakiś czas pozwolimy sobie na zjedzenie fast fooda czy gotowego dania wcale nie oznacza, że zaprzepaściliśmy szansę na zdrowy styl życia. Umiar to absolutna podstawa. Jednak zdrowa dieta w zdecydowanej większości oznacza maksymalne wykorzystanie darów matki natury i produktów wiadomego pochodzenia. Miejmy to na uwadze podczas dokonywania kolejnych decyzji zakupowych.