Jak wybrać najlepszy nawóz do storczyków?

Każdy miłośnik storczyków chce dla swoich roślin jak najlepiej i potrafi zrobić wiele, aby zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Niestety wiele osób uważa, że stosowanie nawozów jest jak karmienie dzieci — im bogatsza będzie ich dieta, tym zdrowiej będą się rozwijać. Jednak w przypadku storczyków tak nie jest.

W przeciwieństwie do innych roślin storczyki potrzebują znacznie mniej nawozu, a podawanie go w zbyt dużej ilości może im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Liczy się umiar i wyczucie. Większość odmian orchidei poradzi sobie na podstawowym podłożu, nieprzesyconym zbyt dużą ilością składników odżywczych.

Czy to oznacza, że nie warto zawracać sobie głowy dokarmianiem tych roślin? Otóż nie. Dając storczykom odpowiednią ilość, jaką niesie ze sobą nawóz do storczyków we właściwym czasie, zaobserwować można imponujący wzrost, dłuższe kwitnienie, wzmocnienie i poprawę ich zdrowia. W przypadku storczyków sztuką jest zatem dostarczanie składników odżywczych w lekkiej, zbalansowanej formie.

Mniej znaczy lepiej

Często nie zdajemy sobie sprawy, że najlepszym sposobem zrozumienia storczyków jest przyjrzenie się ich naturalnemu środowisku. Orchidee rosnąc w korze drzew nieustannie poszukują składników odżywczych, które jeśli już się pojawią to w niewielkich ilościach i często przenoszą się dzięki spływającej wodzie. Zwykle jest to pokarm w postaci odchodów zwierzęcych i rozkładających się materiałów naturalnych, takich jak liście.

Biorąc to pod uwagę łatwo można zauważyć, że dostarczanie storczykom nawozów w dużych ilościach jest jak podawanie komuś lekarstwa w zbyt dużej dawce. Niewiele im to pomaga, co więcej może zaszkodzić. Dlatego należy pamiętać, aby co najmniej raz w miesiącu podlewać rośliny bez żadnego nawo. W ten sposób Twojej orchidei łatwiej będzie się pozbyć wszelkich nagromadzonych minerałów w glebie i cebulce korzeniowej, które mogą powodować uszkodzenia, jeśli tam zostaną.

Na czym się skupić wybierając nawóz do storczyków

Poniżej znajduje się lista składników odżywczych, których potrzebują storczyki. Dzięki nim nawożenie storczyków będzie miało spektakularne efekty:

  • azot
  • fosfor
  • potas
  • węgiel
  • wapń
  • magnez
  • siarka

Ponadto potrzebne mikroelementy to żelazo, chlor, bor, mangan, cynk i miedź.

Najważniejsze składniki nawozu do storczyków to potas, fosfor i azot. Wybierając nawóz w sklepie, spójrz na opakowanie produktu, aby upewnić się, że masz ich mieszankę w stosunku 20-20-20. Dostarczając swoim storczykom składniki w takiej ilości, zapewnisz im zdrową porcję najpotrzebniejszych substancji. Karmiąc storczyki nawozem, upewnij się, że używasz wybranego środka we właściwy sposób i we właściwym czasie. Dzięki temu zachęcisz swoje rośliny do dłuższego i bardziej kolorowego kwitnienia.