Czym są zaskórniki zamknięte?

Zamknięte zaskórniki wyglądają jak małe grudki na powierzchni skóry. Warto wspomnieć jednak, że mają niewiele wspólnego z pryszczami – nie są czerwone czy zaognione i nie sprawiają bólu. Zamknięty zaskórnik rozwija się, gdy komórki skóry i sebum zostają  uwięzione w mieszku włosowym, strukturze podobnej do tunelu, z której wyrastają włosy. 

Korek wypełnia mieszek włosowy, powodując jego obrzęk i tworząc guzek widoczny na skórze.

 

Zaskórniki zamknięte mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze. Najczęściej jednak pojawiają się na twarzy, szyi, klatce piersiowej i plecach. Warto wspomnieć jednocześnie, że niektóre zaskórniki zamknięte mają widoczną białą główkę. Dodatkowo w przypadku inwazji bakterii lub pęknięcia ścianki mieszka włosowego, mogą przekształcić się w zaognione i bolesne pryszcze.

 

Zamknięte zaskórniki najczęściej dostrzec można w okresie dojrzewania. Dzieje się tak dlatego, że u nastolatków produkcja gruczołów łojowych znacząco przyspiesza. Nie oznacza to jednak, że grudki na skórze mogą pojawić się wyłącznie w tym czasie. Często dostrzegalne są także u osób dorosłych posiadających cerę tłustą

Przyczyny powstawania zaskórników

Wśród najczęstszych przyczyn powstawania zaskórników wymienia się m.in.: 

 

  • wytwarzanie zbyt dużej ilości sebum w skórze,
  • nagromadzenie bakterii Propionibacterium acnes na skórze,
  • podrażnienie mieszków włosowych, gdy martwe komórki naskórka są złuszczane regularnie, 
  • zmiany hormonalne, które powodują wzrost produkcji sebum w wieku nastoletnim, podczas menstruacji lub przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

O tym warto pamiętać!

Twoja twarz (zwłaszcza nos i podbródek, czasami policzki), szyja, plecy i klatka piersiowa są najbardziej narażone na zaskórniki. Jednak gruczoły łojowe znajdują się na całym ciele. Uwalniają sebum, który pomaga utrzymać skórę i włosy nawilżone oraz lśniące. W rezultacie, choć nie jest to powszechne, zaskórniki pojawiają się na pośladkach, udach, a nawet uszach. Mimo że nie wpływają poważnie na zdrowie fizyczne, to mogą wpływać na samoocenę i samopoczucie.