Czym wyczyścić pralkę?

czym wyczyścić pralkę

Brudna i zaniedbana pralka wiąże się nie tylko z brzydko pachnącymi ubraniami, ale i z częstymi awariami i dużymi kosztami naprawy. Nieprawidłowo czyszczona pralka w bardzo szybkim czasie rdzewieje i pleśnieje, dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać ją w jak najlepszym technicznie stanie. Pozostaje jednak pytanie, czym wyczyścić pralkę, aby uniknąć kosztownych napraw i częstych awarii?

Domowe sposoby na czystą pralkę

Istnieje wiele sposobów czyszczenie pralki za pomocą artykułów spożywczych dostępnych w każdym domu. Są to metody ekologiczne i ograniczające użycie agresywnej chemii, która stosowana w dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na zdrowie nasze i reszty domowników. Wśród artykułów spożywczych, które sprawdzą się najlepiej, warto wymienić poniższe produkty.

Soda oczyszczona sposobem na czystą pralkę

Wystarczy wsypać 1 opakowanie do komory na proszek do prania i wybrać cykl z temperaturą 90 stopni. Dzięki zastosowaniu sody oczyszczonej pozbędziemy się nie tylko kamienia osadzającego się na bębnie, ale i wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości środków piorących.

Kwasek cytrynowy to znana metoda na oczyszczanie pralki

Podobnie, jak w poprzedniej metodzie, wystarczy wsypać opakowanie kwasku cytrynowego do pojemnika na proszek do prania i wybrać cykl z temperaturą 90 stopni. Substancje aktywne zawarte w proszku nie tylko wyczyszczą wnętrze pralki, ale i zlikwidują ewentualne grzyby gnieżdżące się zazwyczaj w gumowych uszczelkach.

Ocet spirytusowy to również naturalna metoda na czyszczenie pralki

Kolejnym niezwykle popularnym sposobem jest wykorzystanie najzwyklejszego octu spirytusowego. Wystarczy wlać około 1 szklanki płynu do komory na proszek do prania i wybrać ten sam cykl, co w poprzednich przypadkach. Kwas z octu rozpuści brud i rdzę oraz udrożni wszystkie przewody wewnątrz urządzenia.

Profesjonalne środki czyszczące

Osoby, które nie są przekonane co do skuteczności domowych sposobów i w dalszym ciągu zastanawiają się czym wyczyścić pralkę, mają możliwość skorzystania z gotowych środków dostępnych w drogeriach i supermarketach. Na rynku znajduje się na prawdę sporo różnych propozycji, które usuwają brud, odkażają i nadają wnętrzu urządzenia przyjemny zapach. Większość z nich działa na bardzo podobnej zasadzie polegającej na wlaniu lub wsypaniu środka do komory i nastawieniu prania na wskazany przez producenta cykl. Niezależnie od tego, który środek wybierzemy należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji producenta, umieszczonej na opakowaniu i powtarzać zabieg w odstępach zgodnych z zaleceniami.

Specjaliści zalecają czyszczenie pralki przynajmniej raz na 3 miesiące, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nasze urządzenie nie ulegnie awarii i pozostanie z nami na długo.