Niedosłuch: przyczyny, zapobieganie, grupy ryzyka

przyczyny niedosłuchu

Niedosłuch to coraz częstszy problem zarówno u starszych, jak i młodszych osób. To czy cierpimy na niedosłuch można zweryfikować w różny sposób. Można na przykład sprawdzić to poprzez test słuchu online na stronie geers.pl, a także za pomocą profesjonalnych badań, do czego zdecydowanie zachęcamy.

Przyczyny niedosłuchu i grupy największego ryzyka

Jedną z najczęstszych przyczyn niedosłuchu jest zalegająca w przewodzie słuchowym woskowina lub ciało obce. Inne przyczyny to np. długotrwałe lub dość częste przebywanie w hałasie, wiek, stosowanie leków ototoksycznych czy przebyte choroby.

Grupy najbardziej narażone na niedosłuch:
1) pacjenci z cukrzycą typu I oraz II;
2) osoby starsze;
3) pracownicy branży budowlanej, hutniczej, górniczej, parków rozrywki, DJ-e i i inne osoby szczególnie narażone na hałas w pracy;
4) osoby słuchające muzyki ze słuchawek dousznych;
5) osoby zagrożone miażdżycą i otyłością.

Niedosłuch – jak zapobiegać?

W zaburzeniach narządu słuchu bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Obecnie w wielu miejscach prowadzone są bezpłatne badania słuchu, do których może się zgłosić każda osoba niezależnie od wieku i sytuacji majątkowej. Profilaktyka jest szczególnie ważna, gdy zauważamy pogorszenie się słuchu, jesteśmy w grupie ryzyka lub gdy nasza rodzina jest obciążona niedosłuchem genetycznie. Ważną przyczyną niedosłuchu, której nie można bagatelizować jest hałas, dlatego dobrym pomysłem będzie ograniczenie czasu przebywania w miejscach wyjątkowo uciążliwych dla naszych uszu. Aby zapobiegać niedosłuchowi warto też zrezygnować z palenia papierosów, niewłaściwej diety, głośnego słuchania muzyki i nadużywania alkoholu.