Niezbędne witaminy dla karmiących, czyli jakie?

Okres ciąży i połogu to ogromne wyzwanie dla organizmu kobiety – dlatego tak istotny jest wówczas dostęp do niezbędnych składników odżywczych. Ponadto kobieta karmiąca powinna zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, dzięki której zachowa dobre zdrowie i kondycję, a maluszkowi dostarczane będą wyłącznie najlepsze składniki dla jego zrównoważonego rozwoju i wzrostu. Organizm po ciąży może być w szczególnym stopniu narażony na niedobory witamin. Co powinna suplementować matka karmiąca? Podpowiadamy! 

Czy zdrowa dieta wystarczy podczas karmienia piersią?

Każda świeżo upieczona mama chce przekazać swojemu dziecku wszystko, co najlepsze. Ciąża jest czasem szczególnej dbałości o spożywane pokarmy. Dla kobiet karmiących piersią dedykowany jest szereg witamin i minerałów, które można suplementować już od pierwszych tygodni ciąży. Niekiedy zdarza się, że kobiety rezygnują z przyjmowania dodatkowych preparatów, twierdząc, że odżywiają się wystarczająco zdrowo – należy pamiętać jednak, że zróżnicowana dieta kobiet w ciąży i karmiących powinna obfitować w białka, tłuszcze i węglowodany. W okresie laktacji wzrasta zapotrzebowanie na witaminy, gdyż produkcja mleka to proces polegający na wydatkowaniu większych pokładów energetycznych. 

 

Suplementy dla kobiet karmiących w zdecydowanej większości występują w tabletkach, czyli w postaci wygodnej w aplikacji. Można je z łatwością przyjmować pomiędzy posiłkami. Już na etapie planowania ciąży zdrowa dieta wraz z odpowiednią suplementacją powinna stać się nieodzownym elementem w trosce o prawidłowe funkcjonowanie organizmu przyszłej mamy i rozwoju płodu. Warto suplementować polecane preparaty, aby zapewnić sobie i dziecku optymalną ochronę. 

Podstawowe witaminy dla matek karmiących

Jednym z podstawowych suplementów dla kobiet ciężarnych jest kwas foliowy. Kobieta powinna go zażywać już w czasie potomstwa. Foliany mają za zadanie zmniejszyć poziom homocysteiny, a co za tym idzie – wyeliminować ryzyko chorób serca u maluszka. Suplement z kwasem foliowym jest rekomendowany przyszłej mamie w każdym wieku, a rezygnowanie z niego nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem. Witaminy dla kobiet w ciąży są dostępne bez recepty – można więc je z łatwością zakupić. 

 

Kobieta karmiąca powinna wyposażyć się także w suplement bogaty w witaminy D. Odgrywa bowiem istotną rolę zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, gdy naturalne słońce występuje w ograniczonej ilości. Witamina D ma ogromny wpływ na kształtowanie kości u dziecka, zapobiega schorzeniom takim jak cukrzyca czy alergia, wpływa na układ nerwowy, oraz przyswajalność wielu ważnych pierwiastków. Witaminy dla kobiet warto włączać do diety po konsultacji z lekarzem. W mleku matki przekazywane są potomkowi niezbędne składniki odżywcze i mineralne. 

Inne przydatne suplementy dla mam karmiących

Suplementy dla mam karmiących muszą być wzbogacone m.in. w żelazo, wapń, magnez, jod. Nie zawsze w czasie laktacji zdrowie mamy i maluszka zależy od ilości witamin. Liczy się przede wszystkim jakość suplementów, jakie przyjmuje karmiąca. Najlepsze witaminy dla kobiet to nie zawsze te, na które jest największa podaż. Czasem chwyt marketingowy sprawia, że wiele matek karmiących sięga po przereklamowane i niepotrzebne środki. Minerały dla kobiet w ciąży czy witaminy dla kobiet karmiących powinny być wybierane w oparciu o konsultację lekarską. Laktacja wiąże się z wysiłkiem dla organizmu kobiety, więc karmiąca musi mieć pewność, który preparat powinna wybrać.

Niedobór cennych składników – czym skutkuje? 

Ciąża i laktacja to prawdziwa rewolucja w ciele  kobiet karmiących. Kobieca pierś musi produkować pełnowartościowy pokarm, dlatego warto zadbać o to, żeby suplement dla kobiet w ciąży i karmiących zawierał wszystko, co potrzebne. Brak cennych składników odżywczych może mieć daleko idące konsekwencje. Przykładowo niedobory kwasu dha mogą mieć znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i wielu innych znaczących układów u dziecka. Kwasy dha są ważne w przypadku rozwoju układu nerwowego, układu odpornościowego czy układu oddechowego. Dlatego warto suplementować odpowiedni preparat z dha zarówno w ciąży jak i w okresie karmienia piersią. Istotna jest także suplementacja takich pierwiastków jak żelazo, wapń i magnez. Niedobór wapnia powoduje brak rozwoju mocnych kości i zębów. Brak żelaza może skutkować anemią u noworodka. 

 

Z kolei magnez potrzebny jest głównie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niebezpieczny może też być niedobór kwasu epa, który przyczynia się do rozwoju dziecka. Wpływa on na gospodarkę hormonalną, a także wpływa na metabolizm. Kwasy dha i epa zawarte są co prawda w produktach bogatych w omega-3 jak ryby, lecz przeciętny człowiek spożywa je zazwyczaj w zbyt małej ilości.  Witaminy dla kobiet w ciąży powinny zawierać też witaminę B12, która buduje narząd wzroku u dziecka. Witaminy i minerały dla kobiet mogą zabezpieczyć zarówno matkę jak i jej maluszka przed poważnymi objawami zdrowotnymi. Często niedobory cennych składników powodują, że dzieci rodzą się z niskimi masami ciała oraz z upośledzonymi funkcjami organizmu. 

Dlaczego warto przyjmować witaminy w okresie karmienia?

Witaminy dla kobiet powinny stanowić podstawowy ekwipunek każdej przyszłej mamy oraz matek karmiących. Nawet osoba nieplanująca potomstwa może mieć problem z odpowiednią zawartością witamin i minerałów w diecie. Dlatego apteka oferuje ważne witaminy, które powinny pokryć dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. W okresie ciąży i karmienia piersią należy wybrać sprawdzone rozwiązania. Każda kapsułka została tak skonstruowana, aby zaspokajać potrzeby witaminowe zarówno kobiet ciężarnych, matek karmiących piersią jak i ich maluszków, gdyż zwykle jest to skumulowana postać suplementu. Niektóre witaminy dla kobiet mają postać płynną. Kobieta w ciąży i mama karmiąca powinna wybrać minerały dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji, które najlepiej odpowiadają jej indywidualnym potrzebom. Większość pań sięga po wygodne kapsułki i tabletki, jednak pewien odsetek kobiet karmiących preferuje suplementy w płynie. Witaminy dla kobiet karmiących dostępne są online, więc nawet w przypadku złego samopoczucia, można je zdobyć bez wychodzenia z domu. Formularz wypełnia się stosunkowo szybko. Wymaga to jedynie podania danych osobowych. Można kliknąć opcję wyrażam zgodę, jeśli chodzi o przesyłanie materiałów reklamowych. Kupno suplementów diety to najlepsza inwestycja w zdrowie swoje oraz swojego dziecka.