5 rzeczy, które są szkodliwe dla słuchu

Problemy ze słuchem dotyczą wielu osób, nie tylko w podeszłym wieku. Kłopoty zaczynają się dość niewinnie: pojawiają się szumy uszne, coraz częściej musimy skupiać się, by zrozumieć rozmowę w grupie osób czy też podgłaśniamy audycję w radio czy też program w telewizji. Co wpływa negatywnie na uszy? Oto 5 wrogów słuchu!

Niewłaściwe czyszczenie uszu

Nieostrożne korzystanie z patyczków higienicznych może doprowadzić do kłopotów ze słuchem. W tej kwestii reklamy nie kłamią. Jeśli zbyt mocno wpychamy patyczek do uszu, to możemy nawet przebić błonę bębenkową.

Słuchanie głośnej muzyki

To również nie jest mit. Hałas pod postacią nasilonych dźwięków jest wrogiem słuchu. Słuchanie zarówno muzyki, jak i podgłaśnianie programów telewizyjnych powyżej ok. 45 decybeli uznaje się za szkodliwe.

Niestosowanie się do zasad BHP

Wiele osób pracuje w miejscach, gdzie panuje hałas. Przykładem są hale produkcyjne czy organizacja koncertów. Wymagane jest wówczas korzystanie z ochrony na uszy w postaci słuchawek. Nie każdy jednak stosuje się do zasad. Taka ignorancja ma zgubny wpływ na słuch.

Lekceważenie objawów

Wiele młodych i starszych osób lekceważy symptomy, które wyraźnie wskazują, że ze słuchem dzieje się coś niedobrego. Może to skutkować całkowitą utratą słuchu. Warto zatem zapobiegać i nie unikać badań słuchu. Wstępne testy można wykonać poprzez stronę www.geers.pl. Zdecydowanie warto w porę zadbać o swój słuch, nawet jeśli objawy nie są zbyt nasilone, by nie doprowadzić do nieodwracalnych powikłań.

Unikanie nakryć głowy

Wiele osób nawet w bardzo mroźne dni unika noszenia czapki. Jedni mówią, że jest im niewygodnie, inni, że źle wyglądają. Powody są różne, ale konsekwencje są takie same. Zapalenie uszu, do którego prowadzi takie zachowanie, jest nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne dla słuchu.