Czym jest zapalenie skóry?

Zapalenie skóry odnosi się do stanu zapalnego skóry. Może prowadzić do swędzenia i suchości skóry, łuszczenia się, zaczerwienienia i “skorupy”. Nieleczone zapalenie może również prowadzić do infekcji i trwałych blizn. Istnieje wiele czynników wywołujących zapalenie skóry, ale najczęstszymi winowajcami są pewne nawyki lub czynniki środowiskowe. Od nadmiernej wilgoci lub ciepła po ubrania nasączone detergentami – te siedem nawyków zwiększa ryzyko wystąpienia swędzenia i wyprysków na skórze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, który czynnik wyzwalający jest najbardziej prawdopodobnym powodem Twoich problemów – i jak możesz z nim walczyć.

Niepotrzebne wysuszenie skóry

Nadmierne wysuszanie skóry może powodować zapalenie skóry i skutkować napiętą, swędzącą skórą. Nadmierne pocieranie i mycie może uszkodzić naturalne oleje skóry, powodując, że stanie się ona bardziej podatna na podrażnienia. Jeśli Twoja skóra jest zbyt sucha, stanie się bardziej wrażliwa na środowisko, co sprawi, że będziesz bardziej podatny na egzemę i łuszczycę. Sucha, swędząca skóra może być spowodowana wieloma czynnikami, ale trzema głównymi winowajcami są: zbyt duża ekspozycja na słońce, swędzenie spowodowane egzemą i łuszczycą oraz zbyt czysta skóra. Jeśli zauważysz, że latem skóra szczególnie Cię swędzi, postaraj się ją nieco bardziej nawilżyć. Jeśli Twoja skóra jest nadmiernie sucha przez cały rok, rozważ użycie nawilżającego płynu do mycia ciała.

Nadmierne pocenie się

Nadmierne pocenie się może powodować uczucie napięcia i podrażnienia skóry ze względu na niski poziom naturalnych olejków. Pot musi być uwalniany przez skórę, aby pozbyć się toksyn z organizmu, ale u osób, które mają skłonność do silnego pocenia się, może wystąpić zapalenie skóry. Nadmierne pocenie się jest zazwyczaj oznaką choroby podstawowej, takiej jak nadczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy lub zaburzenia neurologiczne. Jeśli nadmiernie się pocisz, zapalenie skóry może być spowodowane słabym przepływem krwi do skóry, niskim poziomem żelaza w organizmie lub nadczynnością tarczycy. Łatwym sposobem na stwierdzenie, czy nadmierna potliwość jest przyczyną twoich problemów skórnych, jest sprawdzenie włosów pod pachami. Jeśli masz jasne włosy pod pachami i żadnych innych pieprzyków, to najprawdopodobniej winowajcą jest nadmierna potliwość.

Narażenie na alergeny

Narażenie na pewne alergeny, takie jak pyłki, roztocza kurzu, sierść zwierząt domowych i niektóre pokarmy, takie jak pszenica czy brusznica, może powodować zapalenie skóry. Astma, egzema, katar sienny i alergie pokarmowe są najczęstszymi przyczynami zapalnych chorób skóry, a także mogą być nasilone przez nadmierne ciepło lub wilgoć. Jeśli masz alergię pokarmową, ważne jest, aby przetestować się na konkretne składniki i unikać tych pozycji. Jeśli masz reakcję alergiczną, zapalenie skóry może być również związane z infekcją, więc poinformuj o tym swojego lekarza. Łatwym sposobem na stwierdzenie, czy przypadkowo naraziłeś się na alergen, jest sprawdzenie włosów pod pachami.

Nadmierne praktyki pielęgnacyjne

Praktyki pielęgnacyjne, takie jak skubanie, woskowanie i wyciskanie, mogą powodować podrażnienie skóry i blizny oraz zwiększać ryzyko rozwoju zapalenia skóry. Pielęgnację należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić skóry, i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jeśli pielęgnacja jest zbyt agresywna, ryzyko wystąpienia zapalenia skóry jest większe. Produkty do pielęgnacji skóry, takie jak środki czyszczące i nawilżające, powinny być nakładane i usuwane ostrożnie, aby uniknąć zadrapania skóry. Drapanie powoduje powstawanie drobnych zadrapań, które w miarę gojenia stają się jeszcze drobniejsze i są bardziej narażone na infekcje. Drapanie otwiera również skórę na infekcje, zwiększając ryzyko wystąpienia zapalenia skóry.

Nadmiar wilgoci w powietrzu

Niektóre czynniki w powietrzu mogą prowadzić do nadmiaru wilgoci na skórze, co wywołuje zapalenie skóry.Wilgotność może utrudniać skórze oddychanie, co powoduje, że staje się ona bardziej wrażliwa na czynniki drażniące i rozwija się zapalenie skóry.

Zapalenie skóry to powszechne zaburzenie skórne, które powoduje, że skóra jest swędząca i czerwona. Niektóre czynniki w powietrzu mogą je powodować, natomiast problemy skórne mogą być wywołane przez inne rzeczy, takie jak zbyt duża ekspozycja na słońce. Jeśli doświadczasz któregoś z powyższych objawów, koniecznie poszukaj pomocy medycznej. Nieleczone zapalenie skóry może spowodować trwałe blizny, a nawet doprowadzić do poważnych infekcji, takich jak MRSA. Teraz, gdy już wiesz, który czynnik wyzwalający jest najbardziej prawdopodobną przyczyną Twoich problemów, możesz z nimi walczyć.