Pieluszkowe zapalenie skóry – co to takiego?

Pieluszkowe zapalenie skóry jest częstym schorzeniem skóry u niemowląt. Powszechnie pojawia się u noworodków, gdy zaczynają one produkować naturalne oleje skórne zwane sebum. Tłusta substancja zostaje uwięziona pomiędzy skórą dziecka a pieluszką, tworząc środowisko nieprzyjazne dla lubiących wilgoć bakterii, które powodują pieluszkowe zapalenie skóry. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o pieluszkowym zapaleniu skóry, w tym jego przyczyny i objawy, możliwości leczenia i metody zapobiegania.

 Czym iest jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry, który występuje, gdy dziecko ma reakcję alergiczną na swoje pieluchy. Zwykle występuje to u niemowląt, które są uczulone na lateks, wspólny dodatek znajdujący się w większości marek pieluch jednorazowych.

Najczęstsze objawy pieluszkowego zapalenia skóry to czerwona, swędząca, łuszcząca się skóra. Twoje dziecko może mieć również wysypkę, która pojawia się na pupie, nogach lub z przodu. Pieluszkowe zapalenie skóry może pojawić się w każdym miejscu na skórze dziecka. Gdy pieluszkowe zapalenie skóry jest ciężkie, Twoje dziecko może mieć również owrzodzenia w kącikach ust i na wargach.

Pieluszkowe zapalenie skóry może być czasem mylone z egzemą, długotrwałą chorobą skóry, która dotyka wiele niemowląt. Oba schorzenia mogą sprawić, że skóra dziecka będzie czerwona, swędząca i wyboista. Mogą również powodować wysypkę lub owrzodzenia w jamie ustnej. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może mieć pieluszkowe zapalenie skóry, możesz spróbować zdjąć mu pieluszkę na kilka godzin każdego dnia. Jeśli wysypka ustąpi, wiesz, że jest ona spowodowana przez pieluszkę, a nie coś innego.

Jak egzema powoduje pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry jest spowodowane reakcją alergiczną na składniki znajdujące się w powłoce pieluszki, takie jak barwniki, substancje zapachowe lub lateks. Czasami jednak dokładna przyczyna tej alergii pozostaje niejasna.

To dlatego, że egzema może również powodować pieluszkowe zapalenie skóry. W rzeczywistości, egzema jest rodzajem zapalenia skóry, grupy powszechnych chorób skóry, które obejmują pieluszkowe zapalenie skóry.

Egzema to swędząca, czerwona wysypka, która powoduje, że skóra staje się różowa i delikatna. Może wystąpić na każdym etapie życia. Dzieci z egzemą są często uczulone na coś w środowisku, co wyzwala swędzącą wysypkę na skórze.

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt

Kiedy dziecko ma pieluszkowe zapalenie skóry, jedną z najczęstszych przyczyn jest infekcja drożdżowa. Infekcje drożdżowe są powszechne u niemowląt, które z powodu szybkiego wzrostu produkują dużo naturalnych olejków. Jeśli infekcja drożdży jest prawidłowo leczona, pieluszkowe zapalenie skóry szybko ustąpi.

W niektórych przypadkach pieluszkowe zapalenie skóry może być spowodowane infekcją w okolicy pieluszki. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt, które mają niski poziom odporności, a także tych, które urodziły się przedwcześnie.

Delikatna skóra dziecka może być również podrażniona przez częste zmiany pieluszek, przez co staje się czerwona, zaogniona i łatwo ulega podrażnieniom. To również może powodować wysypkę na skórze.

Objawy pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt

Objawy pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt to czerwona, źle wyglądająca wysypka lub gorące, swędzące czerwone plamy na pupie dziecka. Wysypka może również pojawić się w innych obszarach ciała, takich jak jego nogi lub przód.

Pieluszkowe zapalenie skóry zazwyczaj objawia się jako czerwona, zaogniona wysypka na skórze dziecka. Może również powodować owrzodzenia w jamie ustnej, które mogą pojawić się jako małe, czerwone guzki. Sama wysypka może być swędząca, ale nie powoduje bólu u niemowląt. Wysypka może mieć również małe guzki na nim, które nie bolą.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt

W łagodnych przypadkach pieluszkowego zapalenia skóry, Twoje dziecko może być w stanie leczyć wysypkę samodzielnie, nosząc luźne spodnie i koszulkę z długim rękawem, gdy nie ma pieluchy. Takie postępowanie może zmniejszyć podrażnienia spowodowane częstą zmianą pieluch. Jeśli to nie pomoże, pediatra może zalecić maści lub kremy, które ukoją czerwoną, swędzącą skórę dziecka. Możesz też spróbować zmienić rodzaj używanej pieluchy.

Znaczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że ich dziecko może doświadczać pieluszkowego zapalenia skóry. Wysypka może być krępująca i może utrudniać dziecku wstawanie z łóżka lub uczestniczenie w codziennych czynnościach. Jeśli zauważysz wysypkę, powinnaś zabrać je do pediatry. On może określić, czy Twoje dziecko ma pieluszkowe zapalenie skóry i zalecić leczenie.